Czy Axotret jest skuteczny?

Najczęściej spotykane zmiany skórne to zaskórniki (zamknięte – małe, białe podskórne grudki, otwarte – czarne kropki u ujścia gruczołu łojowego) – tworzą trądzik zaskórnikowy. Kiedy nadmiar łoju zostaje w gruczole zablokowany, zwłaszcza przez zrogowaciały naskórek, tworzy się trądzik zaskórnikowo-grudkowy. Wówczas rozmiar gruczołów łojowych się zwiększa, a wokół grudek pojawiają się czerwone stany zapalne. W silniejszych stadiach tworzą się ropne zmiany – większe, bolące guzy, wypełnione ropą, często ze skłonnością do bliznowaceń. Można stosować tabletki na trądzik, jednak musi je przepisać lekarz, ostrzegając o ewentualnych skutkach ubocznych terapii.

Leczenie – czy Axotret pomaga?

W przypadku lekkich zmian skórnych, pojawiających się okazjonalnie zaleca się dokładne oczyszczanie skóry, które należy przeprowadzać przy użyciu delikatnych preparatów myjących, np. żeli do mycia twarzy. Kosmetyki przeciwtrądzikowe działają zwykle wysuszająco na skórę, a takie przesuszenie działa z kolei na wzmożoną produkcję łoju, co w przypadku łojotoku prowadzi do błędnego koła. Dla poprawy funkcjonowania skóry zaleca się dobre jej nawilżenie. Pojawiające się nowe zmiany trądzikowe mogą być skutkiem nadmiernego przesuszenia skóry. W codziennej pielęgnacji skóry z trądzikiem ważne jest stosowanie kremów nawilżających. Stosowane na noc i na dzień, pomogą utrzymać ją w dobrej kondycji. Dobrze działają także olejki naturalne, jednak niektóre z nich mogą działać komedogennie, tj. w znaczący sposób zatykać pory, co prowadzić może do nasilenia trądziku.

Kuracja retinoidami – lek Axotret

W przypadku ciężkich zmian trądzikowych, opornych na leczenie zaleca się stosowanie kuracji silnymi lekami. Najbardziej popularne to tabletki z pochodną kwasu witaminy A. Wśród nich to np. Axotret. Jest to środek farmakologiczny wydawany z przepisu lekarza. Jego silne działanie jest często jedynym ratunkiem dla uporczywych zmian, które szpecą wygląd skóry. Axotret pomaga w leczeniu nieustępliwych zmian skórnych, na które nie działają miejscowo stosowane preparaty. Ta kuracja charakteryzuje się dużą skutecznością, gdyż działając od wewnątrz, hamuje łojotok, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ograniczenie rozwoju bakterii od wewnątrz jest ważne, jeśli chorujemy na ostrą odmianę trądziku. Stąd w leczeniu środkiem Axotret efekty są dość szybko zauważalne.

Stosowanie retinoidów podczas ciąży, czyli Axotret a ciąża – w czasie ciąży zabronione jest jego stosowanie, gdyż może uszkodzić płód.

Dla leku Axotret dawkowanie przewidziano następujące – 120-150 mg/kg masy ciała. Skuteczność leczenia uzależniona jest jednak od odpowiedniego, indywidualnego dobrania dawki przez lekarza dermatologa. Dawka nie może być za mała, ani za duża – jest to bardzo istotne, gdyż skutków ubocznych w stosowaniu leku Axotret ulotka wymienia bardzo dużo. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest

  • łuszczenie się skóry, dlatego w uzupełnieniu leczenia zalecane są kremy nawilżające;
  • suchość oczu i nosa. Dodatkowo możliwy jest, zwłaszcza w początkowej fazie zażywania Axotret wysyp pryszczy; Taka reakcja często jednak mija.
  • świąd i pieczenie skóry;

Przykre skutki uboczne dla organizmu często mają znaczenie drugorzędne. Na decyzję o kuracji Axotret cena ma również niewielki wpływ.

Axotret opinie

Opinie o leku są różne. Niewątpliwie pomaga on pozbyć się trądziku, ale wywołuje też wiele negatywnych skutków, które mogą być bardzo uporczywe. Dlatego decyzja o przyjmowania leków na trądzik powinna być przemyślana.

6 komentarzy do “Czy Axotret jest skuteczny?

  1. Miałam wysyp pryszczy na początku kuracji, trochę się tym przeraziłam ale leki brałam dalej i na szczęście po tygodniu przeszło. Kurację skończyłam niedawno – widzę poprawę, ale niestety moje włosy stały się bardzo przesuszone, paznokcie łamliwe a samopoczucie obniżone. Niestety walka z trądzikiem za pomocą tych leków ma swoją cenę 🙁

  2. Poleci mi ktoś coś skutecznego na trądzik? Niestety musiałam przerwać kurację Axotretem ze względu na silne skutki uboczne… szukam czegoś bez pochodnej witaminy A

    1. Zależy w jakim stadium jest Twój trądzik. Może warto iść do lekarza? Poza tym radziłabym przyjrzeć się diecie… czekolada, napoje gazowane to tylko niektóre produkty powodujące trądzik.

  3. Ostatnio kupiłam krem Sevolium dla mojej córki, która ma zaawansowany trądzik. Wolę nie testować na niej silnych leków, bo za bardzo obawiamy się skutków ubocznych…teraz czekam na kuriera. Mam nadzieję, że ten krem pomoże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.