Leczenie kanałowe pod mikroskopem – szybki i bezbolesny zabieg

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardziej przyjazne pacjentowi – w krótszym czasie, bez zatruwania zęba, można odbudować jamę ustną. Tradycyjne metody są dobre, ale postęp technologiczny i rozwój medycyny proponują nowe zabiegi. Czym różni się leczenie kanałowe pod mikroskopem od standardowych, znanych wszystkim rozwiązań?


NA CZYM POLEGA LECZENIE KANAŁOWE? WSKAZANIA DO ROZPOCZĘCIA ZABIEGU

Zrozumienie tego na czym polega leczenie kanałowe zaczyna się od poznawania budowy zęba. W środku znajduje się miazga, która w wyniku próchnicy, złamań lub pęknięć, ulega zapaleniu. Stan zapalny miazgi to najważniejsze wskazanie do rozpoczęcia leczenia – może to być szybkie leczenie kanałowe pod mikroskopem lub klasyczne postępowanie rozłożone na kilka wizyt.

ZATRUWANIE ZĘBA W LECZENIU KANAŁOWYM – TYLKO PRZY TRADYCYJNEJ METODZIE

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym specjaliści nazywają dewitalizacją i jest to zabieg, który musi być przeprowadzony w tradycyjnej metodzie. Na nerw zapalonej miazgi stomatolog kładzie paraformaldehyd – stąd każdy pacjent odczuwa ból po wyjściu z gabinetu. Paraformaldehyd pozwala miazdze całkowicie obumrzeć, dzięki czemu podczas następnej wizyty będzie mogła być usunięta.

ILE TRWA LECZENIE KANAŁOWE? CZAS ZABIEGÓW

Każda sytuacja ma inny wpływ na to ile trwa leczenie kanałowe. Kluczowy jest już sam wybór metody, ale także indywidualna dyspozycja czy rozmiar kanałów. Tradycyjne leczenie kanałowe rozkłada się na czas kilku tygodni – głównie przez dewitalizację. Leczenie kanałowe pod mikroskopem ma skrócony czas – może być przeprowadzone na jednej wizycie, w ciągu godziny.

LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM – DLACZEGO WARTO?Leczenie kanałowe zębów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem różni się od standardów przede wszystkim rezygnacją z zatruwania zęba – nie trzeba tego robić. Niezależnie od metody lekarz dentysta musi jednak:

  • usunąć miazgę.
  • zmierzyć kanały, otworzyć je, wyczyścić.
  • założyć nowe wypełnienie zęba.
  • na nowo zbudować koronę zębową.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala przejść przez wszystkie czynności szybciej i dokładniej. Precyzja obrazu jest komfortowa zarówno dla pacjenta, jak i dentysty. Poza tym zabieg trwa tylko godzinę, co oszczędza czas i nie wymusza zapełniania kalendarza planem wizyt. Dzięki temu zwiększa się zapotrzebowanie na skorzystanie z tego sposobu odbudowy zęba.

CZY LECZENIE KANAŁOWE BOLI? – JAK DZIAŁA MIKROSKOP?

Czy leczenie kanałowe boli na tyle, by stanowić problem? Rozpierający ból po leczeniu kanałowym pojawia się tylko przy zatruwaniu zęba – co jest efektem działania silnego środka na nerwy miazgi. W trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie, które nie wywołuje żadnych dolegliwości. Podobnie leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadza się pod znieczuleniem, a ból występuje jedynie po zakończeniu wszystkiego i dotyczy migdałków. W ciągu kilku godzin samoistnie mija.

ILE KOSZTUJE LECZENIE KANAŁOWE? JAKIE JEST STANOWISKO NFZ?

Na to ile kosztuje leczenie kanałowe w ramach prywatnej praktyki dentystycznej wpływa m.in. wybór metody. Tradycyjne leczenie kanałowe zęba będzie wynosiło średnio od 200 do 500 złotych. Koszt leczenia kanałowego wzrasta jeśli pacjenci decydują się na mikroskop – to wydatek rzędu 800-2500 złotych.

Druga metoda nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, natomiast w standardowym leczeniu, można skorzystać z refundacji, jeśli ma się problem z zębami 1-3 albo jest się dzieckiem lub kobietą w ciąży (w tych dwóch przypadkach można leczyć wszystkie zęby). Działanie na umowie z NFZ również posiada znieczulenie, a ból zęba po leczeniu kanałowym jest skutkiem procesu zatruwania miazgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.