Zioła w pielęgnacji cery tłustej

Szałwia lekarska, herbata oraz oczar wirginijski to zioła, które są najczęściej stosowane w codziennej pielęgnacji cery tłustej. Wszystko dlatego, że zawierają garbniki, które z kolei działają ściągająco. W efekcie skóra nie błyszczy się, jej koloryt się wyrównuje, a pory zostają zamknięte. W poniższym artykule poznacie najlepsze sposoby na tłustą cerę.

W codziennej pielęgnacji cery tłustej przydają się również te wyciągi roślinne, które działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz niwelują podrażnienia. To między innymi tymianek, rozmaryn, łopian, dziurawiec, kwiat lipy, fiołek trójbarwny, skrzyp polny, siemię lniane i macierzanka piaskowa.

Zioła w pielęgnacji cery tłustej można stosować w różnej postaci. Można z nich pić napary, komponować maseczki, peelingi, kremy, można też sporządzać parówki ziołowe. Niektóre z nich warto stosować choćby codziennie, inne nadają się do użytku tylko 2-3 razy w tygodniu, a jeszcze inne tylko 1 raz w tygodniu. Poznajmy więc najpopularniejsze preparaty ziołowe, które można sporządzić w warunkach domowych, by cieszyć się właściwą kondycją problematycznej cery tłustej.

Ziołowe maseczki

Mieszankę ziół należy zalać gorącą wodą w ilości takiej, by z całości powstała papka. Należy szybko nanieść ją na twarz, dopóki jest jeszcze ciepła. Po około 20 minutach maseczkę zdejmujemy i oczyszczamy dokładnie skórę. Ciepła maska z ziół będzie miała działanie rozpulchniające i otworzy pory, dzięki czemu pozwoli dokładnie oczyścić skórę twarzy. Do tego zadziała przeciwbakteryjnie i kojąco, zlikwiduje na przykład wszelkie zaczerwienienia.

Maseczki ziołowe można stosować kilka razy w tygodniu.

Ziołowe parówki

Mieszankę ziół należy wsypać do dużej miski i zalać ją wrzątkiem. Następnie należy nachylić twarz nad miską a głowę nakryć dużym ręcznikiem, dzięki czemu cała para będzie osiadać na skórze twarzy. Parówkę należy stosować przez około 10-15 minut. Para skutecznie otworzy pory i oczyści skórę, będzie działać też odkażająco.

Ziołowe parówki można bezpiecznie stosować 1 raz w tygodniu.

Ziołowe toniki

Tonik to najczęściej wykorzystywany preparat w przypadku cery tłustej. Najlepiej sprawdza się hydrolat z lawendy, którym przemywa się twarz przy pomocy wacika. Taki preparat zawiera garbniki i kwas rozmarynowy, który działa odkażająco, łagodząco, ściągająco i regulująco na pracę gruczołów łojowych.

Twarz oczyszczać też można octem ziołowym, który będzie nie tylko dezynfekował skórę i zmywał resztki zabrudzenia, ale również złuszczał naskórek i przywracał naturalny, kwaśny płaszcz lipidowy.

Ziołowe toniki można stosować codziennie. Najlepiej wieczorem w ramach demakijażu skóry twarzy.

Zioła na punktowe niedoskonałości skóry

Ponieważ cera tłusta ma dużą skłonność do powstawania zmian trądzikowych i ropnych stanów zapalnych, to przydają się naturalne preparaty, które sobie z nimi radzą. Na wykwity przydaje się olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i antygrzybiczne. To również jeden z niewielu olejków, które można nakładać bezpośrednio na skórę, nawet bez rozcieńczania. Olejek herbaciany nakłada się punktowo, w razie potrzeby.

Oprócz ziół, nasza codzienna pielęgnacja twarzy może opierać się również na stosowaniu dermokosmetyków, które dzięki swojemu naturalnemu składowi nie wyrządzą nam szkody, a mogą realnie pomóc (dobrym przykładem jest tutaj serum Sevolium, dostępne na zamówienie przez internet).