Pielęgnacja tłustej cery – co jest najważniejsze?

Z problematyczną cerą tłustą zmagają się nie tylko dziewczęta w okresie dojrzewania, ale również kobiety po 30 roku życia. Tak, to niestety płeć piękna ma najczęściej kłopot w utrzymaniu odpowiedniej kondycji skóry, która ma tendencję do nadmiernego wydzielania łojotoku. W efekcie twarz błyszczy się, występuje na niej trądzik.

Sama cera tłusta nie zalicza się do tych najbardziej pożądanych. Jest ziemista, gruba, widoczne są zaskórniki i spora warstwa sebum, często pojawiają się na niej ropne wypryski. Warto więc pomimo tylu niedoskonałości, zwrócić uwagę na jej zalety, bo i takie występują. Przy odpowiedniej pielęgnacji, cera tłusta zachowa naszą młodość na dłużej. Wszystko dlatego, że ochronna warstwa sebum nie pozwala na jej wysuszanie i wiotczenie, zmarszczki pojawią się więc znacznie później. Co więcej, cera tłusta zazwyczaj dobrze toleruje czynniki zewnętrzne. Nie jest wrażliwa na działanie wiatru, mrozu czy promieni słonecznych. Nie jest też podrażniana twardą wodą czy źle dobranymi kosmetykami.

Pielęgnacja tłustej cery

Przede wszystkim warto określić przyczyny nadmiernego wydzielania łoju. Odpowiedzialne mogą być geny, zła praca układu trawiennego, nieunormowana gospodarka hormonalna, stres, przewlekłe przemęczenie, leki, niewłaściwa dieta, dym papierosowy czy nieodpowiednio dobrane metody codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

Okazuje się, że o zdrowy wygląd nawet cery tłustej można dobrze zadbać. Wystarczy dobrać zestaw właściwych, jakościowych kosmetyków, których zadaniem będzie normalizacja pracy gruczołów łojowych, usuwanie zaskórników czy walka z trądzikiem.

Pielęgnacja cery tłustej może odbywać się tylko przy wykorzystaniu dedykowanych środków. Najlepiej, jeśli są to preparaty  beztłuszczowe, tzw. oil-free. Podstawą ma być tonik bądź płyn micelarny, krem matujący na dzień (koniecznie z filtrem UV) oraz serum Sevolium na noc, który będzie regulował produkcję łoju – więcej na ten temat tutaj. Kilka razy dziennie można korzystać z bibułek matujących, które ściągają nagromadzone sebum. Raz w tygodniu przyda się też peeling głęboko oczyszczający i złuszczający zrogowaciały naskórek oraz maseczka odżywcza, która będzie działać antybakteryjnie i ściągająco.

Czego nie stosować?

Chociaż cera tłusta jest stosunkowo gruba i odporna na działanie czynników zewnętrznych, to przy nieumiejętnej pielęgnacji można jej zaszkodzić. Błędem jest celowe przesuszanie cery tłustej. Nie należy stosować preparatów odtłuszczających, ponieważ odwadniają one skórę. Nie należy wystawiać jej też na nadmierne działanie promieni słonecznych. Fakt, że opalona buzia wygląda znacznie lepiej, ale musimy pamiętać, że słońce przyśpiesza procesy starzenia się skóry. Szybciej powstaną więc pierwsze zmarszczki.

Silnie drażniąco działać też będzie tonik na bazie alkoholu oraz mydła, które w swoim składzie zawierają substancje perfumowane.

Nadmiar łojotoku należy ze skóry ściągać, a nie zakrywać. Kolejne warstwy pudru z całą pewnością nie rozwiążą problemu.

Zaskórniki, które są widoczne na twarzy, nie powinny być wyciskane mechanicznie. To pierwszy krok do powstania przebarwień, a nawet drobnych blizn. Wyciskanie zaskórników jest zresztą nieskuteczne, bo sebum zostaje natychmiast uzupełniane.