Trądzik i towarzyszące mu pryszcze kojarzą się głównie z wiekiem nastoletnim i dojrzewaniem hormonalnym. Tak naprawdę jednak jest to dolegliwość, która dotyka wielu osób, niezależnie od wieku, rodzaju cery czy stanu zdrowia. Pryszcze po prostu się pojawiają, psując wygląd nie tylko twarzy, ale również dekoltu i pleców. Aby w pełni wyleczyć zmiany skórne związane z trądzikiem, nierzadko potrzeba kilku dni a nawet więcej. Chcąc przyspieszyć ten proces, można stosować preparaty kosmetyczne lub farmakologiczne dostępne w aptekach i polecane przez dermatologów. Dobrym rozwiązaniem są też domowe sposoby na trądzik, a jednym z nich jest maseczka na trądzik wykonana z naturalnych, dostępnych w każdym domu składników.
Maseczki na trądzik – domowe sposoby
Domowe maseczki na trądzik młodzieńczy i trądzik, z którym zmagają się osoby dorosłe, to doskonały sposób na krosty i pryszcze. Choć na rynku, co chwila pojawiają się nowe kosmetyki dla cery trądzikowej, to czasami najskuteczniejsze okazują się domowe sposoby, w tym przypadku domowe maseczki na trądzik. Naturalne sposoby na trądzik opierają się na maseczkach, które zawierają witaminy, mikro- i makroelementy, które nie tylko łagodzą objawy trądziku, ale także poprawiają ogólny stan skóry. Nie wszystkie maseczki wykonane w domu zadziałają u tych samych osób, bo tak samo, jak wiele jest przyczyn pojawiania się pryszczy, tak samo wiele może być sposobów na walkę z niedoskonałościami.
- Aloes na trądzik – aloes wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Oczyszcza, nawilża i odżywia skórę, a ponadto rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie się ran i wykazuje właściwości ściągające. W przypadku trądziku aloes stosowany jest przeważnie w postaci żelu, maści lub jako sok z aloesu na trądzik. Dzięki swoim leczniczym właściwościom łagodzi objawy trądziku. Żel, maść i tonik z aloesu można kupić, ale posiadając w domu aloes w doniczce, takie preparaty można również przygotować samodzielnie w domu. Do tego celu wykorzystuje się sok z aloesu, który następnie należy gotować, aż do uzyskania gęstej masy. Z kolei tonik z aloesu przygotowuje się poprzez rozpuszczenie 2 łyżek żelu w szklance z wodą.
- Maseczka z miodu na trądzik – zazwyczaj w połączeniu z cynamonem. Miód i cynamon miesza się w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta. Maseczkę nakłada się punktowo na powstałą zmianę skórną i pozostawia tak na całą noc. Cynamon i miód wykazują działanie antybakteryjne. Skóra przez całą noc wchłonie maseczkę a pryszcz będzie mniejszy. Proces należy powtarzać przez kilka dni, aż krosta całkowicie zniknie.
- Maseczka z drożdży na trądzik – maseczkę powinno się wykonywać z drożdży piekarniczych. Drożdże należy rozgnieść z niewielką ilością ciepłej wody, a potem odstawić powstałą papkę na 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie nakładać na zmiany trądzikowe na twarzy oraz na całym ciele. Maseczkę zwykle trzyma się na skórze około 30 minut, po czym dokładnie zmywa ciepłą wodą. Zaleca się również, by dla lepszego efektu maseczka z drożdży wykonywana była co dwa dni, przez najwyżej 4-5 tygodni. Jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
- Maseczka z kurkumy na trądzik – kurkuma wykazuje silnie działanie antybakteryjne i rozjaśniające. Maseczkę wykonuje się z dodatkiem oleju kokosowego. Należy kurkumę wymieszać z olejem i nałożyć na zmienione miejsce. Taka mieszanka zahamuje dalszy rozwój bakterii, a co za tym idzie również powiększenie się krosty. Sprawdzi się także w sytuacji, gdy dokuczliwy staje się trądzik na plecach – domowe sposoby z wykorzystaniem pasty z kurkumy powinny pomóc zwalczyć dolegliwość.
- Cebula na trądzik – przede wszystkim cebula, jako naturalny przeciwutleniacz, działa przeciwzapalnie, niwelując również stany zapalne wywołane promieniami UV. Poza tym cebula zawiera dużo witaminy C, która jest kluczowym składnikiem dla tkanek łącznych i w produkcji kolagenu. Zawartość w składzie kwercetyny powoduje, że cebula poprawia stan naczyń krwionośnych, usprawnia proces krążenia krwi i zapobiega tworzeniu się skrzepów. Co najważniejsze jednak cebula wykazuje właściwości bakteriobójcze, eliminuje głównie bakterie odpowiedzialne za stany zapalne porów skóry i powstawania trądziku. Maseczkę wykonuje się ze startej cebuli. Miąższ nakłada się na twarz, a po 15 minutach należy go spłukać ciepłą wodą.
- Płatki owsiane na trądzik – wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Poza tym płatki owsiane łagodzą podrażnienia i nawilżają skórę, zawierają wiele cennych witamin i minerałów, więc opóźniają proces starzenia się skóry oraz chronią cerę przed działaniem wolnych rodników. Zawarte w nich substancje śluzowe goją drobne rany i zmiany skórne.
- Ziołowa „parówka” na trądzik – czyli ziołowy napar, do przygotowania którego konieczna będzie miska, wrzątek i ręcznik oraz odpowiednia kompozycja ziół. Najczęściej „parówki” wykonuje się z rumianku, który wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzące; skrzyp polny oraz szałwia, która jest szczególnie polecana w przypadku leczenia zmian trądzikowych.
Czy domowe sposoby na trądzik wystarczą?
Jeden z najskuteczniejszych kremów na trądzik dostępnych w aptekach bez recepty swoje lecznicze działanie zawdzięcza przede wszystkim kompleksowym składnikom naturalnym, w których skład wchodzą wyciągi z ziół i olejków eterycznych. Sevolium wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne dlatego polecany jest szczególnie dla osób zmagających się z trądzikiem i problemami skórnymi. Poza tym krem redukuje wypryski i zaskórniki, przy okazji niwelując efekt świecenia się skóry. Koi podrażnienia, łagodzi zaczerwienienia, nawilża, regeneruje, a nawet działa przeciwzmarszczkowo. Co ważne, w swoim składzie nie posiada chemicznych dodatków, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla cery wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień. Przy regularnym stosowaniu krem Sevolium wyraźnie poprawia kondycję skóry. Naturalne kosmetyki na pryszcze stosować codziennie i od czasu do czasu wykonywać powyższe domowe zabiegi. Jeśli trądzik nie jest uciążliwy, domowe sposoby mogą skutecznie go zwalczyć.
W momencie kiedy na mojej cerze pojawił się trądzik babcia poleciła mi zamiast leków domowe maseczki na trądzik. Zaczęłam od maseczki z miodu na trądzik, jednak efektu nie przyniosła. Lepszym rozwiązaniem okazał się kosmetyk opisany przez Was powyżej. Zastosowałam go, bo spodobał mi się fakt, iż po 1 – jest wydawany bez recepty, po 2 – ma w 100% naturalne składniki, a po 3 – 80% opinii o nim w sieci to opinie pozytywne pokazujące rzeczywisty efekt, który przyniósł dany kosmetyk. Maseczki na trądzik może i jakiś efekt by przyniosły, ale tylko w połączeniu z dodatkowymi lekami, bądź kosmetykami. Od siebie mogę napisac, że z całego serca polecam stosowanie Sevolium!
Na początku mojej walki związanej z pozbyciem się trądziku chciałam postawić na domowe maseczki przeciwtrądzikowe. Nie liczyłam na jakiś spektakularny efekt, ale mówi się, że medycyna naturalna jest skuteczniejsza od tej drogeryjnej czy aptecznej. Jednak natrafiłam na bardzo fajny blog, gdzie dziewczyna opisała właściwości i zastosowanie serum anty-trądzikowego Sevolium, który w 100% składa się z naturalnych składników : https://sajjida.blogspot.com/2018/03/serum-przeciwtradzikowe-sevolium-moja.html
Postanowiłam spróbować i po kilku dniach stosowania mogę napisać, że koloryt mojej cery uległ poprawie, trądzik powoli znika, nie powstaje nowy.Polecam!
Czy któraś z Was stosowała domowe sposoby na trądzik w połączeniu właśnie z Sevolium? Zastanawiam się nad stosowaniem maseczki z drożdży na trądzik naprzemiennie właśnie z serum, tylko nie wiem czy mogę łączyć 2 metody ?
Moja żona tak z dnia na dzień zauważyła u siebie trądzik. Próbowała różnorakich maseczek na trądzik, zarówno tych maseczek z drożdży, jak i tych z kurkumy. „Parówka” na trądzik też nie przyniosła efektu, więc kupiłem jej w prezencie serum Sevolium. Ku naszemu zdziwieniu, jakiś efekt to przyniosło, bo cera stała się promienna, odżywiona, nawilżona, przede wszystkim pełna blasku, a trądzik zniknął.
W moim przypadku domowe sposoby na trądzik nie wystarczyły. Liczyłam na to, że obejdzie się bez kremów, leków, maści i kosmetyków, ale musiałam zastosować jakiś dodatek. Dodatkiem okazało się serum Sevolium, które przyniosło mi natychmiastową ulgę.
Dzięki wielkie za fajne porady. Nie znam się na tego typu działaniach – bardzo mi pomogliście! Niech żyje Internet 🙂