Cera tłusta charakterystyka i pielęgnacja

Cera tłusta to jedna z tych najbardziej problematycznych. Występuje zazwyczaj u dziewcząt, tuż po okresie dojrzewania i młodych kobiet. Cechą charakterystyczną tego typu cery jest nadmierna produkcja gruczołów łojowych.

Cera tłusta charakterystyka i pielęgnacja

Skóra jest nieco grubsza, o jasno-żółtym albo szarawym kolorycie. Widać na niej wyraźnie rozszerzone pory, niestety z tendencją do powstawania zaskórników, a nawet wyprysków ropnych. Cera tłusta ma tendencję do tzw. świecenia.

Dobrą informacją jest fakt, że jest znacznie mniej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Nie przesusza się tak łatwo od nadmiaru promieni słonecznych, wiatru czy mrozu. Rzadko występuje na niej rumień, rzadko jest też podrażniona i piekąca. Niestety, z drugiej strony jest to typ cery najbardziej wrażliwej na działanie bakterii. Szybko traci też elastyczność i odpowiednie naprężenie. Cera tłusta to najczęściej skóra problematyczna, z licznymi przebarwieniami. Nie wygląda świeżo i promiennie.

Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się w tzw. obszarze „T”. To czoło, nos oraz broda. To właśnie w tych miejscach występują wykwity, a skóra błyszczy się. Jeżeli chcesz poznać przyczyny trądziku – zajrzyj na tę stronę.

Błędy w pielęgnacji cery tłustej

Każdy typ cery powinien być traktowany odpowiednimi kosmetykami. Najczęściej popełnianym błędem właścicieli skóry tłustej jest stosowanie kremów wysuszających. W pierwszej kolejności warto zapoznać się, jakie środki nadają się do stosowania na twarz dla osób, dla których typowa jest cera tłusta. Charakterystyka i pielęgnacja według wskazań dermatologów jasno potwierdza, że również ten rodzaj może wymagać właściwego nawodnienia. Do gabinetów dermatologicznych zgłasza się coraz więcej kobiet, których cera jest tłusta, ale bardzo przesuszona. To problem, który można zwalczyć, ale nie jest to proste. Musimy mieć na uwadze, że odtłuszczanie skóry będzie powodować wzmożoną produkcję łojotoku i problem nie zniknie.

Cera tłusta nie powinna być też wystawiana na wzmożone działanie promieni słonecznych. W okresie wiosenno-letnim konieczne staje się stosowanie filtrów UV, co najmniej 30.

Dla tego rodzaju cery niekorzystne są też wszelkie kosmetyki zapychające pory. Skóra, która nie będzie oddychać, bardzo szybko zostanie zainfekowana i pojawią się na niej ropne wykwity. Niedopuszczalne jest więc stosowanie kremów z parabenami, parafiną czy substancjami perfumowanymi.

Ważna jest też dieta. Dla utrzymania cery tłustej w odpowiedniej kondycji powinno zrezygnować się z pikantnych przypraw, cukru i czekolady. Niekorzystnie wpływają też używki, takie jak alkohol oraz papierosy.

Jak dbać o cerę tłustą?

Zadaniem kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej jest jej pielęgnacja, ale i leczenie. Istotne jest ich działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i dotleniające. Warto patrzeć również na skład danego produktu – wybierajmy tylko te kosmetyki, które mają skład naturalny (np. serum do twarzy Sevolium). Codzienny demakijaż ma przede wszystkim tonizować, dzięki czemu gruczoły łojowe zostaną ściągnięte.

Kremy odżywcze powinny zawierać cynk, miedź oraz siarkę. To pierwiastki, które oczyszczają skórę, regenerują naskórek, łagodzą stany zapalne, regulują pracę gruczołów łojowych i zapobiegają błyszczeniu twarzy. Konsystencja takich kremów ma być lekka, kremowa bądź żelowa. Raz w tygodniu warto złuszczać martwy naskórek, stosując delikatne peelingi. Przydają się też ziołowe maseczki o działaniu ściągającym.

6 komentarzy do “Cera tłusta charakterystyka i pielęgnacja

  1. ja też stosowałam różne kremy na trądzik i już nie mam siły… może spróbuje teraz z tabsami, ponoc są jakieś silne, które naprawde działają

    1. Jest dobra, ale do stosowania tylko punktowo, bo strasznie wysusza skórę.
      Ja na całą twarz np. stosuję Sevolium.
      🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.